Հարկ է նշել, որ Ծառայության սոցիալական ոլորտի վերահսկողության վարչության կողմից ևս մեկ ուսումնասիրություն իրականացվում է «Վ.Բրյուսովի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամում:
Մինչև 2028 թվականը ՀՀ-ն նախատեսում է տիեզերք արձակել հայկական ևս 2 արբանյակ․ ԲՏԱ նախարարությունը ներկայացրել է 2022 թ. հաշվետվությունը
Պետրոսյանը հայտնեց, որ իրականացվել է ծառայողական քննություն. գործը դատախազությունում է:
Աներկբա է. շարունակելու եմ քաղաքական եւ հասարակական գործունեությունս՝ բացառապես հանուն Հայաստանի Հանրապետության եւ մեր ժողովրդի։
Ի հավելումն, հարկ եմ համարում առանձնահատուկ շեշտել, որ ես որևէ ոլորտում չեմ տնտեսվարում և այդպիսի գործունեություն ծավալելու մտադրություններ չունեմ։
Պարոն Սիմիդյանն առաջին անգամ է նշանակվում կառավարության անդամ, և ուզում եմ նրան հաջողություններ մաղթել այս կարևոր ու պատասխանատու պաշտոնում․ վարչապետ։
Այդ մասին հայտնում է նախագահի լրատվական ծառայությունը։
Նշենք, որ Պետրոսյանն այս պաշտոնին նշանակվել է 2020թ. հուլիսի 30-ին:
Ես իմ ամբողջ գիտակցական կյանքը պայքարել եմ քաղաքական այդպիսի արգահատելի երևույթների դեմ:
Ինչպես մի շարք այլ համայնքներում, այնպես էլ Աբովյանում այսօր ընթանում են ՏԻՄ ընտրություններ:
Աբովյան խոշորացված համայնքի, ինչպես նաև մյուս բնակավայրերում ՏԻՄ ընտրությունների մասնակից մեր բոլոր քաղաքացիներին ցանկանում եմ ազատ և անկաշկանդ ընտրություններ:
Ռոմանոս Պետրոսյանի՝ արձակուրդում գտնվելու ընթացքում շրջակա միջավայրի նախարարին կփոխարինի տեղակալ Աննա Մազմանյանը։
Ռոմանոս Պետրոսյանը հանդիպել է Հայաստանում Ֆինլանդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիրստի Նարինենի և Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի պատվավոր հյուպատոս Թիմոթի Սթրայթի հետ։
Նախարարը ՊՈԱԿ-ի աշխատակազմի հետ Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին ՀՀ օրենքի փոփոխության նախագծի, ՇՄԱԳ ինստիտուտում մեկնարկած բարեփոխումների, դրա կարգավիճակի և գործունեո
Նախարարությունը հորդորում է զերծ մնալ ապօրինի ծառահատումներից և անօրինական ծագման վառելափայտի ձեռքբերումից, գործել բացառապես օրենսդրական դաշտում:
Նախարարին կփոխարինի Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Աննա Մազմանյանը:
Նախարար Պետրոսյանն իր գոհունակությունն է հայտնել կատարված աշխատանքի որակից։
Անտառային հողերի օգտագործման համար սահմանվելու են հստակ չափորոշիչներ, որոնց բավարարելու դեպքում միայն տնտեսվարողը կարող է կնքել վարձակալության պայմանագիր։
Նախարարի պաշտոնակատարը շնորհակալագրեր է հանձնել ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներին:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը քաղաքացիներին հորդորում և կոչ է անում ավելի հոգատար և սրտացավ լինել շրջակա միջավայրի հանդեպ՝ կարևորելով բնության անխաթարության պահպանումը։
Արդյունքում «Ստարտափ Արմենիա»-ին առաջարկվել է «Սեւան» ազգային պարկի այլ հատվածում անցկացնել միջոցառումը, սակայն նրանք չեն ցանկացել:
««Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի կողմից շրջակա միջավայրի նախարարությանը հասցեագրվել է երեք գրություն։
ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկարներ է հրապարակել Աբովյանի հանդիպումից՝ նշելով, որ Կոտայքում կա ապագա:
Ընկերության ներկայացուցիչները սահմանված գրաֆիկով պետք է մյուս համայնքներ եւս այցելեին, սակայն տեսնելով Մարգահովիտում ու Վահագնաձորում տիրող մթնոլորտը՝ այլ համայնքներ չայցելեցին:
Նախարարի տեղակալ Ա․ Մազմանյանն իր գոհունակությունն է հայտնել Կովկասի բնության հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցիչ Ա․Վերմիշյանին՝ համակարգված և ինստիտուցիոնալ աշխատանքի համար։
Շաբաթօրյակի աշխատանքների ավարտին նախարարն այցելել է «Սեւան Ազգային պարկի» Մարտունու տեղամաս՝ մասնակցելու մեծ ծառատունկի աշխատանքներին:
Այս տարվա Օդերևութաբանության համաշխարհային օրվա նշանաբանն է «Օվկիանոսը, մեր կլիման և եղանակը»:
Նախարարը նոր գործընկերոջն է ներկայացրել Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնմանն ուղղված բազմաշերտ անելիքների ողջ համալիրը:
Հարցին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դեպքում կարծում է՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կրկին կընտրվի՞, Պետրոսյանը վստահեցրեց, որ՝ այո:
Բաբայանը նախարարի հրամանի դեմ արդեն 5 օր է՝ դատական հայց է ներկայացրել։
Որսաշրջանի ընթացքում իրականացվող որսի թույլատրելի չափաքանակների պահպանման հարցը լինելու է շրջակա միջավայրի նախարարության և պատասխանատու պետական այլ մարմինների ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում։
ՇՄ նախարարությունից հայտնում են, որ այս փուլում ապամոնտաժվում են 1901.5 մետր նիշից ներքև գտնվող ապօրինի կառուցված շենք-շինություններ, հանգստի գոտիների պարիսպներ, քարաշեն կիսակառույցներ....
Նախարարին կից հասարակական խորհրդի վերջնական կազմի ձևավորումից հետո՝ ընթացիկ ամսվա վերջում, նախատեսվում է խորհրդի առաջին նիստը։